Zhurong, Chiński Łazik Marsjański, Stał w Miejscu Przez Kilka Miesięcy – Wykazuje Orbiter NASA

Od kiedy w maju 2021 roku chińskie władze poinformowały o sukcesie lądowania ich misji Marsa-1 na powierzchni Czerwonej Planety, świat patrzył z zaciekawieniem, jakie będą osiągnięcia misji i czy ich łazik marsjański Zhurong zacznie wykonywać swoje zadanie. Jednak według najnowszych danych pochodzących z orbitera Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) NASA, wskazują one, że łazik nie zrobił niemal nic przez co najmniej kilka miesięcy.

Według badaczy, orbiter MRO wykrył jedynie ślady udanego lądowania misji Marsa-1, ale brak jakichkolwiek śladów działalności łazika. MRO ma szeroki zakres wykrywania istotnych danych wokół powierzchni Marsa, dlatego też jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany wokół powierzchni.

Obecnie nie wiadomo, czy istnieje jakiś powód, dla którego łazik Zhurong nie ruszył się z miejsca od czasu lądowania. Według nieoficjalnych źródeł, chińska misja marsjańska mogła napotkać trudności związane z zasilaniem lub wyłączeniem urządzeń, a może łazik został zablokowany przez ciężki piach lub skały.

W każdym razie, jeśli chodzi o samą misję, to Chińczycy z pewnością wyciągną wnioski z tego doświadczenia. Wszyscy są bardzo ciekawi, jak ta misja się skończy i jakie odkrycia będzie można dokonać dzięki jej wkładowi.